Dla kogo powstają kursy internetowe?

W czasach, gdy stawiamy bardzo mocny nacisk na rozwój osobisty, kursy internetowe stały się naszą rzeczywistością – przecież online można się nauczyć w zasadzie wszystkiego. Od kodowania, budowania stron internetowych, poprzez języki, zarządzanie czasem, aż do szydełkowania. Oferta jest szeroka, bo przecież można wziąć udział w autorskim kursie ulubionego twórcy internetowego lub skorzystać z płatnej platformy lub aplikacji. Nawet niektóre uczelnie oferują zrobienie dyplomu w trakcie studiów online! Wiedza z całego świata, o wszystkim – na wyciągnięcie ręki. Jak z tego nie skorzystać?

Czy kurs internetowy jest dla mnie?

Zanim wydasz pieniądze na kurs, odpowiedz sobie na pytanie – w jaki sposób najchętniej i najszybciej przyswajasz wiedzę?

Są osoby, które dużo szybciej zdobywają wiedzę w typowo „szkolny” sposób. Lubią kontakt z nauczycielem, czują się komfortowo, gdy mogą od razu uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Lubią z góry ustalone godziny lekcyjne, czują się pewnie podczas sprawdzania zdobytej wcześniej wiedzy, czują, że taka systematyczność działa na ich korzyść. Możliwe, że nie będą się do końca dobrze czuły w trakcie samodzielnej nauki.

Z drugiej strony barykady są zwolennicy samodzielnej nauki. Potrafią sami przewertować nierzadko stosy książek, podręczników czy tutoriali, aby posiąść wiedzę, która ich interesuje. W tym wypadku bardzo ważna jest samodyscyplina, determinacja i chęć! Nie przeszkadza im brak żywego kontaktu z nauczycielem, brak testów czy stricte ustalonych godzin lekcji. Takie osoby powinny się z szybko odnaleźć w środowisku e-learningu.

Czy w takim razie kurs internetowy jest dla mnie? Myślę, że przede wszystkim spróbuj, nim podejmiesz decyzję. Nauczenie się czegokolwiek wymaga czasu i zaangażowania. Nawet najlepsza uczelnia nie wleje do Twojego mózgu wiedzy. Wszystko musisz wypracować sobie sam.

Od czego zacząć?

Aby rozpocząć swoją przygodę z e-learningiem wcale nie trzeba dużo. Na dobry początek skupię się przede wszystkim na platformach internetowych. Podpowiem Ci na co zwrócić uwagę, nim podejmiesz decyzję!

 

Język kursu

Zacznę od tego, że język angielski daje absolutnie nieskończoną liczbę możliwości i oferuje najlepszy kontent. Jeśli posługujesz się nim na dobrym, w miarę komunikatywnym poziomie – myślę że dasz sobie radę. Wiele platform wraz ze swoimi kursami oferuje napisy albo nawet transkrypt lekcji. Jeżeli będzie Ci ciężko nadążyć za lektorem – może je włączyć, czytać i słuchać jednocześnie. To nie tylko świetny sposób na zrozumienie przedstawianego materiału, ale także na naukę języka! Na początku możesz napotkać trudności w zrozumieniu, może lektor mówić za szybko (ale od czego jest przycisk zwalniający – pro tip, do tego samego służy, jeśli lektor mówi zbyt wolno!), może nie zrozumiesz jakiegoś słowa. Nie przejmuj się! Nie ma na świecie ludzi, którzy wiedzą wszystko. Czasem po prostu trzeba się wrócić, zatrzymać, może nawet sięgnąć do słownika. I spróbować jeszcze raz. Wierz mi, że po kolejnych godzinach spędzonych nad kursem, będzie Ci coraz łatwiej. Nie jestem fanką multitaskingu, ale w tym wypadku upieczesz całkiem skutecznie dwie pieczenie przy jednym ogniu

 

Czy ten kurs jest dobry?

Jak sprawdzić, czy kurs jest dla Ciebie dobry (i czy zrozumiesz treści przekazane przez prowadzącego)? Wiele platform oferuje darmowy dostęp do kilku lekcji w ramach promocji kursu. Dzięki temu sprawdzisz czy odpowiada Ci sposób prowadzenia poszczególnych lekcji, czy rozumiesz instruktora, a także – czy zwyczajnie Cię nie zanudza. Warto zerknąć na opinie, ale nie daj się zwieźć obietnicom o złotych górach. Kursy to tylko narzędzie, które pozwoli osiągnąć cel, ale to wiedza sama nie spłynie Ci do głowy.

Sprawdź również spis treści kursu, czy pokrywa on wszystkie interesujące Cię zagadnienia, ewentualne certyfikaty, dodatkowe opłaty. Jeżeli rozpoczynasz na poziomie dla początkujących – czy jest dostępny kolejny poziom. To da Ci wstępny obraz całego kursu i pojęcie, czego możesz się spodziewać.

 

Ile to kosztuje?

Jak skorzystać z kursu i nie zbankrutować? Platformy e-learningowe umożliwiają dostęp do swoich zasobów różnoraki sposób – poprzez miesięczny abonament, opłatę za wybrany kurs, lub należy uiścić opłatę za podejście do egzaminu i uzyskanie certyfikat. Czy potrzebujesz certyfikatu – to zostawiam Twojej decyzji. W wielu przypadkach taki certyfikat może się przydać, w wielu też nie. Zastanów się nad celem udziału w takim kursie i swoim potrzebom. Sama raczej nie zwracałam uwagi na certyfikaty, ale już wiem, że w kilku przypadkach chętnie z takiej możliwości skorzystam.

Zanim wykupisz dostęp do kursu – koniecznie sprawdź, czy platforma oferuje możliwość skorzystania z wersji trialowej. Niektóre z nich oferują nawet miesiąc okresu próbnego! W tym czasie można już się czegoś nauczyć, skorzystać z dostępnej wiedzy i dopiero później zadecydować, czy warto kontynuować swoją przygodę dalej.

Zerknij na listę najciekawszych kursów: część 1

 
 
Czego się uczyć

W różnorodności jakie dostarczają nam platformy online, ciężko podjąć decyzję od czego zacząć, zwłaszcza, jeśli interesuje Cię wiele kursów na raz. Jaka jest moja rada? Nie wszystko na raz! Multitasking to nie rozwiązanie. Wybierz kurs, który jest najbliżej Twoich zainteresowań. Chcesz się nauczyć kodowania – wybierz jeden, obszerny kurs od podstaw. Chcesz nauczyć się obsługi konkretnego programu? Wybierz kurs. I rób go! Nie szukaj następnego, bo większa ilość może Cię przytłoczyć i zniechęcić. Wybierz poziom zgodny z prawdą – czasem na poziomie dla początkujących można odkryć wiele interesujących rzeczy, o których nie miałeś pojęcia!

 

 Daj sobie czas

Jeżeli planujesz swój dzień, zaplanuj również czas, który możesz poświęcić na kurs. W zależności od Twojego stylu uczenia – przyjmij, że nawet sześciogodzinnego kursu nie zrobisz za jednym posiedzeniem. Ćwiczenie nabytych umiejętności zabiera trochę czasu. Efektywniej jest rozłożyć sobie kurs w czasie i krok po kroku utrwalać zdobytą wiedzę. Jak wszystko, samodzielna nauka również wymaga czasu, skupienia i odpowiedniej ilości przesiedzianych godzin. Nie ma drogi na około! Wyznacz sobie czas i działaj.
Sprawdziłam też, czy da się nauczyć kursu w 6 godzin. Przekonaj się!

Co myślę o kursach online?

Jestem zupełnie przekonana, że z kursów internetowych można nauczyć się naprawdę wielu cennych umiejętności, a nawet zmienić swój profil zawodowy. Wiele zawodów, zwłaszcza tych kreatywnych, będzie opierało się na prezentowanym portfolio, a nie “papierku” ukończenia konkretnej uczelni.  Oczywiście nie neguję sensu studiowania – studia poszerzają perspektywy, często podają wiedzę w wyjątkowej na swój sposób formie i dzięki nim wiele drzwi się otwiera. Jednak wierzę również, że to nie same studia, a ciężka i mądra praca prowadzi do sukcesu.

Podaruj sobie ten luksus i spróbuj się czegoś nauczyć samodzielnie. Może się okazać, że na początku to nie jest ani trochę łatwe, ale wierz mi, że osiągnięcia i umiejętności, które przyjdą z czasem dadzą Ci niezwykłą siłę i satysfakcję.

Daj mi koniecznie znać, czy korzystałeś lub skorzystać z kursu internetowego. Opowiedz mi o swoich wrażeniach!