Ciekawe platformy e-learningowe – część 1

Chcesz zdobyć nowe umiejętności, ale nie wiesz od czego zacząć? W tym wpisie znajdziesz informacje czy warto zawracać sobie głowę e-learningiem, a tu przeczytasz czy da się nauczyć Lightrooma w 6 godzin.
A przed Tobą pierwsza część opisu ciekawych portali umożliwiających naukę online!

Koszt: darmowa
Język: polski, angielski – dowolny oferowany przez Google
Certyfikat: tak (Google i IAB Europe)
Kursy: Marketing internetowy

Google Internetowe Rewolucje – w oryginalne znane jako Google Digital Garage – pozwoli Ci się nauczyć w jaki sposób możesz wykorzystać internet do rozwoju nie tylko swojej firmy i kariery, ale także aby poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki kursowi zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci zrozumieć w jaki sposób możesz wypromować siebie lub swoją firmę w świecie online. Dodatkowo dowiesz się co zrobić, aby dotrzeć do swoich odbiorców i jak wykorzystać potencjał internetu do osiągnięcia swoich celów.

Google Internetowe Rewolucje oferuje darmowy dostęp do swojego kursu z którego możesz nauczyć się w jaki sposób wykorzystywać nieograniczone możliwości internetu do promocji oraz rozwoju nie tylko swojej firmy i kariery, ale także siebie. Twórcy obiecują, że wiedzę oraz umiejętności, które zdobędziesz w trakcie nauki mogą pomóc Ci wypromować siebie, Twój sklep czy firmę.

Kurs składa się z 26 tematów, z których możesz wybrać te, które najbardziej Cię interesują lub zrobić kurs „od deski do deski”. Pomocnym może okazać się prosty test, w którym wybierasz jakie treści interesują Cię najbardziej. Czego dotyczą tematy kursu? Poruszane są przeróżne tematy, które pomogą zbudować Ci fundamenty Twojego biznesu, zaczynając od ogólnych, jak możliwości na które pozwala internet czy o tym jak stawiać pierwsze kroki w biznesie online. Znajdziesz tam również lekcje dotyczące skutecznego budowania listy mailingowej, podstaw analityki stron www, nieco przydatnych informacji o budowaniu reklamach czy o social mediach, a nawet o budowaniu swojej strategii biznesu online. Przytoczyłam raptem kilka ciekawych tematów, a jest ich dużo więcej! I to nie wszystko – zyskujesz również dostęp do materiałów dodatkowych, które pozwolą Ci na jeszcze dokładniejsze zgłębienie tematu.

Rzuć okiem na spis treści w kursie Google

Kursy są przystosowane do regionu i języka, które wybierasz. Nie są to te same nagrania dla każdego miejsca – wydaje się więc, że kurs będzie przystosowany do realiów, w których prowadzisz swój biznes!

Lekcje są prowadzone w formie krótkiego video, a na koniec każdej części bierzesz udział w mini quizie, który musisz zaliczyć, aby przejść do kolejnej części kursu. Zdobywasz także odznaki ukończenia każdego modułu. Dzięki temu systematyzujesz wiedzę, a także zbierasz doświadczenie do egzaminu. Na koniec całego kursu można podejść do egzaminu w efekcie którego uzyskasz wiarygodny certyfikat, o którym możesz wspomnieć w swoim CV czy na profilu na LinkedIn.

Jeżeli korzystasz z wersji angielskiej, a także mieszkasz na terenie np. Wielkiej Brytanii – możesz wziąć udział w sesjach coachingowych lub wybrać się na jeden z wykładów. Nie miałam jeszcze okazji, ale przyznam, że wydaje się to być bardzo interesujące!

Rozpoczęłam kurs z Google Digital Garage – póki co mi się podoba, a poza tym myślę, że to świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji. Poświęcasz swój czas, aby aktywnie się nauczyć ze światowym gigantem, na koniec otrzymujesz certyfikat, a na dodatek zdobywasz bezcenną wiedzę, którą możesz od razu zastosować w swoim biznesie.

Koszt: 1 miesiąc testowy za darmo / opłata miesięczna: £24.98 / opłata roczna (wtedy miesięcznie) £19.99
Język: angielski
Certyfikat: tak (po każdym ukończonym kursie)
Kursy: m. in.
marketing, software i web development, digital art, business, design, fotografia…

Portal Lynda.com to amerykańska platforma stworzona już 1995 roku, wykupiona w 2015 przez LinkedIn i połączona z LinkedIn Learning – obie platformy aktualnie oferuj podobne treści. Pomimo swoich dość wysokich kosztów, które mogą zniechęcić – na Lyndzie kursy stworzone są przez prawdziwych ekspertów w swoich dziedzinach oraz utrzymane na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Udział w kolejnych lekcjach to czysta przyjemność i ogrom wiedzy jednocześnie. Do każdego kursu dołączone są napisy w języku angielskim, a także transkrypcja odcinka. W ten sposób dużo łatwiej uczy się, gdy Twój angielski wydaje się być niewystarczający lub prowadzący nie mówi w zrozumiały dla Ciebie sposób. Każdy kurs podzielony jest zwykle na logiczne mniejsze części, które uzupełniają się treścią. Dodatkowy podział ze względu na poziom trudności ułatwia wybór kursu idealnego dla Twoich potrzeb. Masz do wyboru aż trzy stopnie trudności: początkujący, średnio zaawansowany i zaawansowany.

Subskrypcja pozwala na dostęp do wszystkich możliwych kursów oferowanych przez platformę, co ma swoje dobre i złe strony. Nie da się przecież nauczyć wszystkiego, a i od czegoś trzeba zacząć. Jeśli jesteś zdecydowany na konkretny kurs, wtedy ten problem jest mniejszy. Jeśli wciąż nie wiesz czego chcesz się nauczyć – i tu znajdzie się rozwiązanie. Twórcy przygotowali Learning Paths, czyli ścieżki kariery, które pozwolą Ci wybrać konkretną drogę, która doprowadzi Cię do równie konkretnego celu. Co jest do wyboru? Generalnie mówiąc – co tylko chcesz! Może chcesz zostać marketingowcem lub spróbować swoich sił jako Digital Illustrator lub Graphic Designer? A może potrzebujesz podszkolić się jako Front-End Web Developer? Rzucam angielskimi nazewnictwem, ale myślę, że to one najbardziej oddają ducha tych kursów. Kursy są w języku angielskim, choć sam portal oferuje ich w sumie pięć: oprócz angielskiego, hiszpański, francuski, niemiecki i japoński.  W tym wypadku warto inwestować w te kursy tylko z naprawdę dobrą znajomością języka, ale nim zdecydujesz, że to nie dla Ciebie – wciąż możesz skorzystać z darmowego miesiąca na próbę. Wierz mi, że w miesiąc można całkiem sporo wycisnąć z tych kursów! Sprawdziłam to już na przykładzie jednego kursu!

 

Ścieżki kariery dostępne na Lynda.com

Kursy podstawowe są przygotowane w taki sposób, że nawet gdy nie masz pojęcia jak poruszać się po programie, nauczysz się tego krok po kroku. Znajdziesz tu między innymi świetnie przygotowane tutoriale do programów z pakietu Adobe – Photoshopa, InDesign, Lightrooma czy Illustratora, czy też nauki poszczególnych języków programowania, lub zgłębisz tajniki marketingu.

Połączenie z portalem LinkedIn dodaje temu wszystkiemu jeszcze większej wiarygodności w oczach pracodawców – ukończone kursy możesz udostępnić w swoich umiejętnościach, dodać je również do swojego CV. Wiele placówek oświatowych i firm umożliwia dostęp do tego portalu swoim pracownikom za darmo – umożliwiając im tym samym rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Sprawdź, może Twój pracodawca również chętnie skorzystałby z takiej oferty!

 

Koszt: darmowe (gdy oglądasz na żywo) lub płatne (wykupiony kurs, dożywotni dostęp)       
Język: angielski 
Certyfikat: nie
Kursy: branża kreatywna, tematy biznesowe i życiowe (coaching)

Kolejna amerykańska platforma w tym zestawieniu. CreativeLive w swojej koncepcji chce oferować naukę i zdobywanie nowych umiejętności jak najszczerszemu gronu zainteresowanych w możliwie najbardziej przystępny sposób. Świetnym rozwiązaniem na tym portalu jest możliwość uczestniczenia w kursie za darmo na żywo razem z osobami, które znajdują się w ich studio. Jedynym problemem w tym rozwiązaniu jest tutaj zmiana czasu – gdy w Seattle lub San Francisco jest rano, u nas jest już późne popołudnie lub wieczór. Przez to kilkugodzinne kursy często trwają do późnych godzin nocnych. Jeżeli jednak masz możliwość uczenia się w ten sposób – koniecznie skorzystaj z tej możliwości! Można nauczyć się naprawdę ciekawych rzeczy. Jeżeli jednak chcesz mieć dostęp do lekcji w wygodniejszej formie – oglądać je wtedy, kiedy Ty masz na to czas i nie wszystko na raz, wtedy możesz wykupić dostęp do konkretnego kursu. Zyskujesz wtedy dożywotni dostęp do kursu, ale również aktualizacje, jeśli takowe następują. Ceny lekcji są różne, ale zapisując się do ich newslettera, oprócz otrzymywania informacji o nowych kursach, uzyskasz dostęp do zniżek i innych ciekawych ofert. Tutaj możesz zobaczyć co jest w tym momencie nadawane na żywo – i co ciekawego będzie w kolejnych dniach. Zapisz się – w ten sposób nie przegapisz godziny rozpoczęcia kursu.

Główna strona CreativeLive

Co znajdziesz ciekawego w ich ofercie? CreativeLive skupia się przede wszystkim na branży kreatywnej, a więc foto-video, sztuka i design, tworzenie produktów, rzemiosło, audio i muzyka, a także tematy okołobiznesowe, takie jak rozwój osobisty, zarządzanie sobą w czasie, motywacja, finanse. Możesz zdobyć umiejętności z zakresu leadershipu, zarządzani ludźmi, pisania tekstów czy nagrywania podcastów! Znajdziesz tu również kursy z obsługi różnych programów (również z pakietu Adobe), często w bardzo przystępnych cenach.

Kursy są przygotowywane przez osoby pracujące w branży – jako obserwator lekcji możesz poczuć się jak na prawdziwym wykładzie. Często towarzyszą temu slajdy, pokazy, a także żywa interakcja z uczestnikami kursu.

Taka forma nauki jest trochę bardziej czasochłonna i niestety najmniej elastyczną formą – jeżeli chcesz skorzystać z darmowego dostępu do lekcji. Myślę jednak, że warto rozważyć i tę możliwość.

Jako fanka kursów online raczej nie będę specjalnie obiektywna – bo sama przekonałam się, że korzystanie z takich możliwości daje naprawdę dobre efekty. Najważniejszy jest jednak fakt, że nikt wiedzy nie wleje do naszych głów. Zarówno Ty i ja musimy poświęcić odpowiednią ilość czasu i pracy, aby daną wiedzę zdobyć. Nie poddawaj się, gdy na początku jest trudno, bo sama już wiem – że na początku zwykle bywa trudno. Z czasem jest coraz łatwiej, rozumiesz coraz więcej, coraz szybciej się uczysz. Nie zniechęcaj się, a co na pewno – daj sobie szansę. Rozwijaj się, poszerzaj swoją wiedzę. Możesz wszystko, tylko musisz tego naprawdę chcieć!